Skip to main content

Rozprávky
na Bojnickom zámku

Rozprávkový zámok je špeciálne inscenované podujatie organizované každoročne v slovenskom národnom múzeum – Múzeu Bojnice so sídlom v NKP Zámok Bojnice.

Podujatie môžeme charakterizovať ako jeden z najväčších divadelných festivalov v strednej a východnej Európe. Je venované najmä deťom, no každoročne v ňom nájdu čaro detských čias aj dospelí diváci.

Je to veľké divadelné predstavenie, ktoré sa odohráva v autentickom prostredí Bojnického zámku. Dej sa neodohráva na jednej scéne, ale v mnohých komnatách, sálach a na nádvoriach. Účinkujúci spoločne s divákmi prechádzajú jednotlivými miestnosťami zámku a zastavujú sa na špeciálne upravených a prispôsobených miestach, ktoré ich prenesú priamo do rozprávky. Z jednej scénky k ďalšej ich prevedie rozprávková postava a tým v nich pretrváva pocit rozprávkového prostredia až do samého konca. Je to náučná a ušľachtilá zábava pre deti a mládež určená ako odmena za ich vynaložené úsilie počas školského roku.

Za týmto podujatím stojí množstvo ľudí. Hlavnými z nich sú ale Petra Čavojská Roháčová a Róbert Mankovecký, bez ktorých by Rozprávky na Bojnickom zámku každoročne nevznikli.

Námet, vizuál, produkcia

Petra Roháčová

Petra je organizátorkou podujatia už dlhé roky. Od úplného začiatku mala presnú predstavu o tom, čo majú Rozprávky prinášať ľuďom. Jej cieľom je vytvoriť každý rok jedinečný zážitok pre každého návštevníka, súčasťou ktorého je aj pripomenutie si dôležitých vecí v živote človeka, napríklad, že plné vrecká nezaplnia dušu človeka, že sny sa plnia, pokiaľ im veríme, alebo, že s priateľmi je život krajší. Do každého ročníka tak vnáša príjemnú atmosféru nielen pre divákov ale aj účinkujúcich. Petra má zmysel pre kreativitu a detail, takže každú miestnosť dokáže premeniť na rozprávkové prostredie.
Scenár, réžia, hudba

Róbert Mankovecký

Róbert je srdcom aj dušou umelec. V profesionálnom živote sa venuje dramaturgii a skladaniu hudby. Jeho prínos do Rozprávok na Bojnickom zámku je nenahraditeľný. Každoročne sa stará o celý scenár, réžiu aj hudbu. Od prvých stretnutí s hercami na konkurze pracuje na ich prejave, ktorý dotiahne až do dokonalosti, aby každá postava príbehu bola jedinečnou. Jeho hudba znie celým zámkom a texty piesní zostanú ešte dlho po podujatí v mysli každého človeka. Úzko spolupracuje s Petrou na vytvorení finálneho námetu ale aj na tom, aby Petrine myšlienky pretavil do skutočnosti v podobe hraného divadla.
Róbert pracuje ako dramaturg Slovenského komorného divadla v Martine, v rokoch 2010 - 2016 bol umeleckým šéfom divadla, v rokoch 2007 – 2008 bol riaditeľom. Ako dramaturg pracoval asi na 90 inscenáciách. Dve z nich, Ivanov a Sedem dní do pohrebu, dostali ocenenie DOSky za najlepšiu inscenáciu sezóny. Je autorom asi 30 divadelných hier a adaptácií. Je tiež hudobným skladateľom scénickej hudby. Má päť nominácií na ocenenie DOSky za najlepšiu divadelnú scénickú hudbu, dvakrát ocenenie získal (Štúrovci a Národný cintorín). Je tiež držiteľom ocenenia Slnko v sieti za najlepšiu filmovú hudbu sezóny (film Muzika). Ako autor scénickej hudby spolupracoval s takmer všetkými profesionálnymi divadlami na Slovensku, ale aj v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Srbsku a Nemecku. V profesionálnych divadlách skomponoval asi 300 scénických hudieb, je tiež autorom hudby k 40. televíznym inscenáciám a filmom a 50. rozhlasovým hrám. Príležitostne sa venuje i štúdiovej práci ako aranžér, inštrumentalista a hudobný režisér. Spolupracoval asi na desiatich albumoch rôznych hudobných žánrov.