Skip to main content

16. Rozprávkový zámok – Aladin na Bojnickom zámku

V roku 2012 sme sa na Bojnickom zámku ponorili do orientu plného tancov, spevu a čarov s rozprávkou „Aladin na Bojnickom zámku“.

Námet tohtoročného podujatia vychádza zo zbierky blízkovýchodných rozprávok, bájok a povestí pod názvom Rozprávky tisíc a jednej noci. Zámok ožije príbehom Aladina a jeho čarovnej lampy. Polosirota Aladin sa na trhu zoznámi so zlým čarodejníkom, ktorý chce prostredníctvom Aladina získať zázračnú lampu. Čarodejník pozve Aladina k sebe do paláca a vyrozpráva mu príbeh o tajomnej komnate ukrývajúcej obrovský poklad. Zázračné dvere do komnaty plnej cenností ale dnu vpustia len Aladina. Aladinovi sa skutočne podarí dostať sa dnu. Je očarený množstvom nádherných vecí vôkol seba. Berie jednu za druhou a vôbec nepočúva varovania čarodejníka, aby nechal všetko na mieste a zobral len starú lampu. Rozzúrený kúzelník zatvorí dvere do tajomnej komnaty a odchádza preč. Aladin ostane vnútri sám a potme. Rýchlo sa snaží nájsť lampu. Utiera ju od prachu a jemne ju šúcha. Vtom sa zjaví džin. Ten pomáha Aladinovi presunúť všetky poklady do domu jeho matky. Všetky okrem jednej truhlice. Tu káže džinovi odniesť do sultánovho paláca. Aladin chce totiž požiadať o ruku sultánovej dcéry. Sultán je ohromený truhlicou plnou vzácnych darov. Hneď sľúbi Aladinovi svoju dcéru za manželku. Zaujíma ho, kde ale budú bývať. Aladin bez otáľania odpovedá, že pre princeznú postaví nádherný palác – a to hneď. Aladin pošúcha lampu a prikáže džinovi postaviť palác. O chvíľu pred nimi stojí nádherná stavba. Princeznej a Aladinovi už nič nebráni byť spolu. Jedného dňa, keď Aladin odíde na trh, navštívi princeznú čarodejník preoblečený za kupca. Vraj vymieňa staré lampy za nové. Ničnetušiaca princezná neváha a Aladinovu čarovnú lampu vymení. Kúzelník pošúcha získanú lampu a vyčarí sa džin. Ten splní kúzelníkove želanie a presúva palác aj s princeznou ďaleko do Afriky, na miesto, kde ich Aladin nenájde. Princezná si uvedomila, že urobila chybu. Všetko sa ale na dobré obráti. Prichádza na pomoc aj Aladin. Keď kúzelník zaspí, tajne mu zoberú lampu. Svoju princeznú odvádza preč do paláca jej otca. Aladin zároveň vydáva strážam pokyn, aby čarodejníka odviedli do väzenia. Princeznej a Aladinovi už ozaj nič nebráni v tom, aby spolu strávili krásny život plný lásky.
Aj v tomto roku sme na podujatí spolupracovali s overeným a návštevníkmi veľmi obľúbeným režisérom Róbertom Mankoveckým. je uznávaným autorom množstva divadelných textov inscenovaných profesionálnymi divadlami, medzi ktoré patrí i niekoľko rozprávok. Ako hudobný skladateľ skomponoval hudbu do divadelných a televíznych inscenácií ako i do filmov.

Námet, vizuál, produkcia

Petra Čavojská

Scenár, réžia, hudba

Róbert Mankovecký

Návštevnosť

18 678